تبلیغات
انجمن پزشکان عدالتخواه - دانشگاه آزاد و تخصص پزشکی ؟
به نام خداوند عدل و داد
با همکاری پسرک غریبه پچشک صادق... دستیاران پزشکی از همه شهرهای ایران عضو فعال و هماهنگ کننده می پذیرد
انجمن پزشکان عدالتخواه
امروز   به وبلاگ  انجمن پزشکان عدالتخواه  خوش آمدید نترسید با ما همکاری کنید این به سود جامعه پزشکی کشور است


?دانشگاه آزاد و تخصص پزشکی ؟
سه شنبه 17 خرداد 1384

   
 
 
سال گذشته در بحبوحه اعتراضات به آزمون دستیاری 82 ، دانشگاه آزاد به اصطلاح اسلامی (!) در یک اقدام تاکتیکی وعده ایجاد رشته های تخصصی پزشکی  را برای امسال داد . با عنایت به وضعیت آموزش در این دانشگاه ، وضعیت اشتغال حرف پزشکی و عوامل زمینه ساز هجوم پزشکان عمومی برای اخذ مدارک تخصصی ، این موضوع  از چند منظر بررسی و نقد میشود :


 
الف ) به احتمال زیاد میتوان مهمترین علت تقاضای زیاد پزشکان عمومی برای ادامه تحصیل را یافتن فرصت شغلی بهتر با درآمدی مناسبتر دانست . فقدان یک نظام قانونمند درمان بر پایه سیستم صحیح ارجاع ، دسترسی نسبتا آسان به متخصصان و حتی فوق تخصصها و نیز پائین بودن دستمزد در سطوح تخصصی و بالاتر یاعث شده تا امروزه بسیاری از مردم  مستقیما به این گروه از پزشکان مراجعه کنند . این روند غلط موجب شده تا نقش پزشکان عمومی (که در بسیاری از سیستمهای درمانی پیشرفته  اساسی و پایه ای در نظر گرفته میشود و موجب کاهش هزینه های درمان و سرگردانی بیماران  میگردد ) در کشور ما کمرنگ شده و به نتیجه ناگوار بیکاری یا کم کاری پزشکان عمومی بیانجامد .

 ب ) هم اکنون در بسیاری از رشته های تخصصی نیز با بیکاری مطلق یا کم کاری مواجه هستیم . برای مثال در بسیاری از مناطق متخصصان بیهوشی کاملا بیکار داریم . همچنین برای بسیاری از متخصصین کودکان ، عفونی و حتی جراحان کار کافی وجود ندارد !

از طرف دیگرمراجعه فراوان به سایر متخصصین و درآمدهای قابل توجه رشته های به اصطلاح لوکس را فاکتورهای دیگری مانند مراجعه مستقیم بیماران ، انجام پروسیجرهای مختلف ( والبته گران قیمت ) و ... موجب شده است نه کمبود واقعی این تخصصها !

 ج ) سال گذشته سازمان نظام پزشکی اطلاعیه ای صادر کرد و در آن ضمن انتقاد شدید از وضعیت آموزشی در شعب پزشکی دانشگاه آزاد ، حدود 38 واحد آنرا فاقد صلاحیت لازم و کافی برای آموزش علوم پزشکی اعلام نمود . بعنوان مثال ذکر شده بود که بسیاری از فارغ التحصیلان رشته مامائی این دانشگاه تا پایان دوره آموزشی خود حتی یک زایمان انجام نداده اند !!!!


    
حال سووال اینست که دانشگاهی که قادر به آموزش وتربیت صحیح و استاندارد یک پزشک عمومی ، پرستارو حتی ماما نیست  چگونه میتواند به تربیت متخصص پزشکی بپردازد ؟

دانشگاهی که حتی یک بیمارستان آموزشی ندارد و از بیمارستانهای غیر آموزشی با کادر غیر علمی سازمان تامین اجتماعی و یا بیمارستانهای کاملا غیر استاندارد و غیر مناسب برای آموزش در شهرستانهای مهجور استفاده – یا بهتر بگویم سوء استفاده – میکند .و در بهترین شرایط نیز با زد و بندهای پشت پرده دانشجویان خود را به بیمارستانهای آموزشی دانشگاههای دولتی فرستاده و بدین طریق حتی به روند آموزش دانشگاههای دولتی نیز ضربه وارد میکند. (( بررسی و تحقیقاتی که در خصوص یکی از معروفترین واحد های پزشکی دانشگاه آزاد نموده ام بزودی در یک مقاله به استحضار عزیزان خواهد رسید.)).

   سالهاست که عملکرد کلی  دانشگاه آزاد اعم از غیر استاندارد بودن سیستم آموزشی آن و تبعات منفی بر نظام درمانی کشورو نیز اشتغال در گروه علوم پزشکی مورد اعتراض مسوولان  وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی بوده است . و صد البته تا کنون هیچ اعتراضی بر این دیو زشت خودکامه که روزبروز فربه تر و قدرتمند تر میشود کارساز نبوده است .

    هم اکنون بیش از 15 هزار پزشک بیکار داریم  ! و اگر تعداد کسانی را که فاقد درآمد کافی هستند به این عدد اضافه کنیم ابعاد بحران دهشتناکتر خواهد نمود . حال اگر تعداد پزشکان محصول دانشگاه آزاد را که از سال 1364 پذیرش نموده و بطور متوسط سالانه حدود 1000 نفر میباشند محاسبه کنیم  عامل اصلی این بحران بوضوح بارز میشود . همین حساب و کتاب در مورد رشته های دیگر مثل پرستاری و مامائی نیز صادق است .

   رویای شیرین شهریه های چند میلیونی آب را از لب ولوچه های دیو واقعی ما سرازیر کرده است . به او چه مربوط که بیمارستان دارقوزآباد سفلی فاقد استاد بالینی واقعی است . به او چه که مراتب آموزشی رزیدنتی مراعات نمیشود . اورا چه خیال که فلان تعداد مورد از هر بیماری که باید دستیار با ممارست بروی آنان مهارت پیدا کند وجود ندارد . به او چه مربوط که ...   . مهم اینست که رزیدنت بیچاره به هوای از دست نرفتن میلیونها پول شهریه ای که داده و به قیمت کور شدنش هم که شده رفرانسها را بخواند تا بتواند از پس امتحان ارتقاء برآید. آنچه مسلم است اینست که این دانشگاه به سودای درآمدی هنگفت  هرگز به آینده نمی اندیشد . اورا خیالی به انجام نیست . همانگونه که تاکنون نبوده است.

 

   هشیار باشید !!
 
 این دانشگاه  در نظر دارد از هجوم و افزایش  داوطلبان متقاضی تحصیلات تخصصی سوءاستفاده کرده و نه تنها با تولید (!) متخصصان غیر استاندارد بلکه  با افزایش تعداد همان بلائی را برسر نظام درمان و اشتغال در بخش تخصصی بیاورد که  بر سر بخش طب عمومی و پرستاری و مامائی آورده است ! مسلما این دانشگاه منتظر است تا درصورت انتخاب احتمالی هاشمی رفسنجانی – بنیانگذار ، سهامدار اصلی وپشتیبان سیاسی دانشگاه آزاد – گندابی را که بوجود آورده گسترش دهد و این نیت پلید خود را براحتی عملی کند.

آیا از این دیو حاصلی جز پلیدی انتظار می رود؟

 

 پسرک  ( برگرفته از وبلاگ نیشتر)

نوشته شده در سه شنبه 17 خرداد 1384 و ساعت 08:06 ق.ظ توسط : دستیاران
ویرایش شده در - و ساعت -