تبلیغات
انجمن پزشکان عدالتخواه
به نام خداوند عدل و داد
با همکاری پسرک غریبه پچشک صادق... دستیاران پزشکی از همه شهرهای ایران عضو فعال و هماهنگ کننده می پذیرد
انجمن پزشکان عدالتخواه
امروز   به وبلاگ  انجمن پزشکان عدالتخواه  خوش آمدید نترسید با ما همکاری کنید این به سود جامعه پزشکی کشور است


?
جمعه 30 اردیبهشت 1384

 

 

عدالت در توزیع موقعیتهای شغلی پزشكان   

 

 

سودای عدالت در این روزگار غدار سری گرم می طلبد و ایمانی قوی و حوصله فراوان از این مقوله من فقط قلبی امید وار  نصیبم گشته و می خواهم با دوستان كمی هم درد دل كنم.

حال كه به میمنت و خوشی بالا خره آزمون دستیاری برگزار شد ، فرصت بیشتری داریم تا به حال و روز خودمان بیندیشیم .

روزگاری در این دیار پزشك بیكار و یا جویای كار دور از تصور بود و حتی به خیال هم در نمی آمد ولی این هنر سحر آمیز سیاست گذاران بهداشت و درمان در ایران عزیز م است كه هر خیال محالی را جامه حقیقت به تن كرده و حقیقت عریان را در برابر دید ه گان متحیر دیگران قرار می دهند.

بدنبال پذیرش فله ای دانشجویان پزشكی در دهه 60 این دانشجویان كه از كلاسهای 600 نفری فارغ گشته بودند ، به بازار كار پزشكی راه یافتند ، بازاری كه زیر ساختهایش با اینهمه پزشك جویای كار همراهی و همخوانی نداشت.

با گذشت چند سال  جامعه با پدیده پزشك خواننده ، پزشك ناشر ، پزشك معلم و این اواخر حتی پزشك راننده رو برو شد.

دانشجویی كه با هزار امید و آرزو وارد این وادی شده بود و در آ رزوی  تبدیل شدن به لویی پاستور ایرانی

شبها به خواب میرفت  حالا تبدیل شده به جوانی سر خورده  و بی انگیزه كه هیچ چشم انداز امید بخشی در برابر خود نمی بیند ، نه كار دارد نه احترام ، تازه داستان ادامه تحصیل و اخذ تخصص هم خود داستانی است شنیدنی كه مجالی دیگر میطلبد.

این روز ها بازار كار پزشكی بی شباهت به بازار مكاره نیست ، یكی را میبینی كه معاونت فلان قسمت فلان سازمان را دارد همزمان در تهران و شهرستان مطب هم دارد و تازه در چندین بیمارستان و دی كلینیك هم كار میكند ، یعنی یك تنه به مانند رستم دستان چندین فرصت شغلی را اشغال نموده و تازه هم آورد هم میطلبد

دیگری پزشكی است كه بعد از گذراندن طرح و سربازی مجبور است كشیك این و آن را با نصف و یا حتی ثلث ارزش واقعی بایستد ، استخدام نمی شود چون مدتهاست دستگاههای دولتی مجوز استخدام ندارند تازه اگر هم یك مورد روز مزد و یا قراردادی پیدا شود نور چشمها با هزاران توصیه نامه از وكیل و وزیر در صف انتظارند.

اینها واقعیتهای جامعه پزشكی است كه همه به آن اشراف دارند و روز به روز توان و نای پزشكان جوان آرزومند را می كاهد و زخمی است مزمن كه به قول هدایت از درون آدمی را می خورد. می توان چشم بست و ندید چنان كه بسیاری از بزرگان جامعه پزشكی به همین كار مشغولند ، اما نمی توان انكار نمود این زخم مزمن پیكره جامعه پزشكی را مسخر خود نموده و دیر نیست كه مشكل ارگانیك ایجاد نماید . جالب اینكه كسی را هم قصد و همت این نیست كه به این وضع پایان دهد.

در كشور های اسكاندیناوی پزشكان در دو سیستم مجزا فعالیت می كنند ، پزشك شاغل در دولت نمی تواند در بخش خصوصی فعالیت كند و بر عكس تا فرصتهای محدود شغلی به عدالت بین پزشكان تقسیم شود.

اما در سیستم بیمار ما یكی چندین منصب دولتی ،  نیمه دولتی و خصوصی دارد كه نمی تواند به هیچ كدامشان برسد ، دیگری مجبور است برای تحصیل قوت لا یموت بعد از گذراندن 160 واحد دانشگاهی ، كشیك تاكسی تلفنی بایستد و به روزها و شبهایی فكر كند كه مجبور بود باز هم تا صبح بیدار بماند كه بتواند یكی یكی این واحد ها را بگذراند .

خطابم به زعمای نظام پزشكی است ، كه مدتهاست از دوستان وزارتخانه قطع امید كرده ایم ، ای بزرگان شما هم روزی دانشجوی پزشكی و پزشك عمومی بوده اید چطور می توانید شبها در بستر تان  بیا رامید ، زمانی كه اینچنین جوانی و عمر ما به تاراج  بطالت می رود!؟؟

 

 

گر مرد رهی غم مخور از دوری و دیری

دانی که رسیدن هنر گام زمان است

باشد که یکی هم به نشانی بنشیند

بس تیر که در چله ی این کهنه کمان است......

 

 

 

مخلص همگی گل پسر


 ادامه تحصیل دانشجویان متهم پرونده آزمون دستیاری تا

 

 زمان اثبات جرم // افزایش ظرفیت پذیرش در آزمون

 

دستیاری

 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: امسال افزایش ظرفیت پذیرش برای شرکت در آزمون دستیاری به سود افراد داوطلب حاضر در آزمون است. چون بر اساس این افزایش ظرفیت، تعداد بیشتری از داوطلبان پذیرفته می شوند که البته این مساله جدای از افزایش ظرفیت در نظر گرفته شده برای افراد متضرر خواهد بود تا از این طریق عدالت برقرار شود.

 

دکتر عیوض حیدرپور در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر، با بیان اینکه پرونده تخلفات آزمون دستیاری سال 82 هم اکنون در شعبه دادستانی انقلاب مراحل قضایی خود را طی می کند، افزود: هم اکنون مسوولان این پرونده به شناسایی افراد متخلف مربوط به این پرونده پرداخته و با تشکیل پرونده، تمامی آنها را مورد بررسی قرار می دهند.

 

وی در خصوص به نتیجه رسیدن پرونده تخلف آزمون دستیاری تا پیش از اعلام نتایج پذیرفته شدگان آزمون دستیاری امسال گفت: از آنجا که این پرونده به مسوولان قضایی سپرده شده ، بستگی به مدت زمان لازم برای رسیدگی به این پرونده دارد و البته  این روند نیز مراحل قضایی خود را باید طی کند.

 

حیدرپور در ارتباط با دانشجویان متهم پرونده آزمون دستیاری گفت: هنوز جرم افراد مورد اتهام در این پرونده به اثبات نرسیده بنابراین دانشجویان دستیاری مشغول به تحصیل که برای آنها در زمینه تخلفات آزمون دستیاری پرونده تشکیل شده، تا اثبات جرم شان به تحصیل ادامه می دهند.

 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: اگر جرم این افراد ثابت و حکم شان توسط قوه قضاییه اعلام شد حتما بر اساس مقررات، این افراد که با تخلف در دانشگاه پذیرفته شده اند اخراج می شوند.

تاریخ انتشار، تهران: ۱۵:۵۴  ,  ۱۳۸۴/۰۲/۳۰

 

 

نوشته شده در جمعه 30 اردیبهشت 1384 و ساعت 08:05 ق.ظ توسط : دستیاران
ویرایش شده در شنبه 31 اردیبهشت 1384 و ساعت 08:05 ق.ظ