تبلیغات
انجمن پزشکان عدالتخواه - ایسنا
به نام خداوند عدل و داد
با همکاری پسرک غریبه پچشک صادق... دستیاران پزشکی از همه شهرهای ایران عضو فعال و هماهنگ کننده می پذیرد
انجمن پزشکان عدالتخواه
امروز   به وبلاگ  انجمن پزشکان عدالتخواه  خوش آمدید نترسید با ما همکاری کنید این به سود جامعه پزشکی کشور است


?ایسنا
چهارشنبه 14 اردیبهشت 1384
<:P:>
گزارشی از سرانجام آزمون دستیاری پزشكی؟
عضو كمیسیون اصل نود:
آزمون اردیبهشت ماه مسیر پرونده آزمون 82 را منحرف خواهد كرد

سرویس: مجلس
1384/02/14
05-04-2005
11:53:58
8402-05406: کد خبر

<:P:>  <:P:>خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: مجلس

سی‌ و دومین دوره آزمون پذیرش دستیاری پزشكی در روز پانزدهم اردیبهشت ماه سال جاری با سپری كردن بسیاری از اما و اگرها مجددا برگزار خواهد شد. این در حالیست كه بسیاری و از جمله كمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی كه پیگیر پرونده آزمون دستیاری پزشكی 82 می‌باشد، معتقدند كه تكرار این آزمون قبل از مشخص شدن نتایج بررسی‌های پرونده آزمون سال 82 سبب انحراف مسیر عدالت در پرونده می‌شود.

اما این آزمون كه با قول و اتخاذ تمهیداتی از سوی وزارت بهداشت و قوه قضاییه، در روز 15 اردیبهشت ماه برگزار می‌شود، تكرار آزمون دوره سی‌ودوم است كه با به زیر سوال رفتن صحت و سلامت آن و با تجمع و اعتراض عده‌ای كثیر از پزشكان و دانشجویان روبه‌رو شد.

گفتنی است، اعتراض به وقوع تخلف در آزمون دستیاری سال 82 كه از همان ابتدا بروز داده شد، در حالی به قوت خود ادامه می‌یافت كه مسوولان وزارت بهداشت و از جمله دكتر مسعود پزشكیان، وزیر بهداشت اعتقادی به وقوع تخلف در این آزمون نداشت و طبق گزارشاتی كه مستند خوانده می‌شد، به مراتب بر صحت آزمون تاكید می‌كردند. اما از طرفی دبیرخانه پیگیری آزمون دستیاری بسیج دانشجویی نیز مدعی بود كه؛ در این آزمون حداقل 50 درصد با تقلب پذیرفته شده‌اند.

با افزایش موج اعتراضات و تاكیدات وزارت بهداشت مبنی بر صحت برگزاری آزمون، مجلس شورای اسلامی نیز وارد عمل شده و با مذاكراتی كه در كمیسیونهای بهداشت و درمان، آموزش و تحقیقات و اصل 90 با وزیر بهداشت و دیگر مسوولان این وزارتخانه صورت داد، در نهایت تصمیم به تشكیل كمیته‌ای برای رسیدگی به این پرونده گرفته شد.

در عین اینكه در 20 مهرماه نیز، دبیر شورای آموزش پزشكی و تخصصی وزارت بهداشت به ایسنا اعلام كرد كه هیچ مدرك محكمه پسندی برای وجود تقلب و تخلف در آزمون دستیاری ارایه نشده است. هم‌چنین دكتر پزشكیان در 12 آبان‌ به ایسنا گفت كه هیچ تقلبی در آزمون دستیاری صورت نگرفته است.

به دنبال پیگیری‌های مجلس، شكایات تعدادی از داوطلبان آزمون دستیاری تخصصی در كمیسیون اصل نود بررسی و قرار شد تا آخرین اطلاعات در این‌باره از مراكز دیگر برای تكمیل بررسی‏ها تهیه شود و متعاقبا وزیر بهداشت و درمان به كمیسیون اصل 90 مجلس دعوت شود.

به گفته‌ی دكتر گودرزی، عضو بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران و علوم پزشكی تهران، تایید بر تجدید آزمون پذیرش دستیاری، ناكارآمدی مدیریت برگزاری آزمون‌های تخصصی، عدم وجود نظارت صحیح بر برگزاری آزمون و حراست آن و بازنگری قانون دبیرخانه شورای آموزش پزشكی و تخصصی وزارت بهداشت، همگی از نتایج كمیسیون اصل نود مجلس بوده است.

به گزارش ایسنا، پس از بررسی‌های كمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس دكتر علی ریاض، رییس كمیته فرهنگی، رفاهی و اجتماعی كمیسیون اصل 90 مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار كرد كه پس از ماه‌ها تحقیقات و بررسی كمیسیون اصل نود مجلس و كمك ضابطین، تعدادی از متخلفین و كسانی كه در خرید و فروش سوالات آزمون پذیرش دستیاری سال 82 وزارت بهداشت دست داشته‌اند، دستگیر شده‌اند.

در عین اینكه قرار بود تا تكرار این آزمون در اسفند سال 83 برگزار شود، اما در 27 بهمن ماه همان سال شورای آموزش پزشكی و تخصصی كشور در نشست خود تاریخ آزمون دستیاری پزشكی را به تعویق انداخت. تا با توجه به درخواست جامعه پزشكی و پزشكان جوانی كه در امتحانات پذیرش دستیاری شركت خواهند كرد و با توجه به فرصت كافی برای تأمین و تضمین سلامت این امتحان و تعامل و همكاری بین مجلس و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی امتحان پذیرش دستیاری را به بعد از عید موكول كرد كه در همین روز با هماهنگی وزارت بهداشت و كمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعلام شد كه زمان برگزاری این آزمون 15 اردیبهشت ماه 84 خواهد بود.

بنابراین، با وجودی كه جمعی از پزشكان داوطلب سی و دومین دوره آزمون پذیرش دستیاری خواهان به تعویق افتادن زمان برگزاری آزمون تا زمان روشن شدن تكلیف پرونده آزمون پذیرش دستیاری سال 82 و صدور رای دادگاه بودند، و رییس شورای عالی نظام پزشكی جمهوری اسلامی ایران نیز در نامه‌ای به وزیر بهداشت در خصوص آزمون دستیاری خواستار تعویق آزمون دستیاری تا روشن شدن وضعیت قطعی آزمون شده بود، اما؛ طبق مصوبه وزارت بهداشت مقرر شد تا كارت ورود به جلسه داوطلبان در روزهای سه شنبه و چهارشنبه ‌13 و ‌14 اردیبهشت ماه توزیع ‌شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، دكتر علی ریاض، رییس كمیته فرهنگی، رفاهی و اجتماعی كمیسیون اصل 90 مجلس طی برگزاری مصاحبه مطبوعاتی در مورد اقدامات این كمیسیون در خصوص بررسی پرونده تخلفات آزمون دستیاری تخصصی پزشكی، تاكید كرد كه برگزاری آزمون در اردیبهشت ماه مسیر عدالت پرونده آزمون 82 را منحرف خواهد كرد.

وی با تاكید بر اینكه آزمون اردیبهشت مسیر عدالت و ایجاد فرصت برای محققین آزمون گذشته را سلب می‌كند، افزود: بهتر بود تا روشن و شفاف شدن پرونده و برخورد قاطع با متخلفین و مجرمین، وزارت بهداشت زمان آزمون را به تعویق می‌انداخت.

ریاض با بیان اینكه كمیسیون اصل نود بر عدالت و ارتباط آزمون 82 با آزمون 84 تاكید دارد، گفت: البته كمیسیون اصل نود هیچ اعتراضی به برگزاری آزمون ندارد، چرا كه از هر نوع امنیت آن مطمئن است. در عین اینكه وزارت بهداشت نیز هیچ ارتباطی بین آزمون 82 و 84 نمی‌بیند و معتقد است كه بعد از برگزاری آزمون اردیبهشت ماه هم می‌شود به پرونده آزمون 82 رسیدگی كرد.

وی افزود: رییس كمیسیون نیز طی‌ نامه‌هایی به قوه قضاییه، رییس جمهور و شورای عالی انقلاب فرهنگی درخواست به تعویق افتادن آزمون را كرده است، كه در این پی رییس قوه قضاییه نیز با دستور صریح خود خواستار تشكیل دادگاه و شعبه‌ای ویژه مخصوص این پرونده از دادستان شد، اما متاسفانه نه تنها ابلاغی در مورد تشكیل این دادگاه نشده است، بلكه آزمون مجدد با وجود شفاف نبودن پرونده آزمون قبلی در حال انجام است.

رییس كمیته فرهنگی، رفاهی و اجتماعی كمیسیون اصل 90 مجلس در عین حال با ابراز امیدواری مبنی بر سلامت این آزمون تاكید كرد: ما با برگزاری آزمون با شكلی كه دبیرخانه وزات توضیح داده است، موافق هستیم. زیرا اطمینان پیدا كرده‌ایم كه آزمون از ضریب امنیتی بالایی برخوردار است، اما خوف مسیر عدالت پرونده را داریم تا حقی از كسی ضایع نگردد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی، پیگیری‌های كمیسیون اصل نود را در خصوص این پرونده مثبت ارزیابی كرد.

آزمون دستیاری پس چندین بار تغییر زمان و علیرغم مخالفتهای مجلس، سازمان نظام پزشكی و جمعی از داوطلبان فردا پنجشنبه 15 اردیبهشت برگزار می‌شود، آزمونی كه وزیر بهداشت سلامت آن را تضمین كرده است و تعویق آن را مصلحت ندانسته است.

انتهای پیام

کد خبر: 8402-05406

 

«««««««««««««««««»»»»»»»»»»»»»»»»»

 

رییس سازمان نظام پزشكی:
مسئولیت سلامت آزمون دستیاری با وزارت بهداشت است
موافق تعویق زمان آزمون دستیاری بودیم

سرویس: آموزشی
1384/02/14
05-04-2005
12:02:57
8402-05568: کد خبر

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: آموزشی

رییس سازمان نظام پزشكی كشور اعلام كرد: سازمان نیز همانند كمیسیون اصل نود مجلس و بازپرس پرونده موافق تعویق آزمون دستیاری بود.

به گزارش سرویس صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران، دكتر سید شهاب‌الدین صدر امروز در حاشیه همایش روز جهانی ماما گفت: وزارت بهداشت تعهد كرده آزمون دستیاری را با سلامت برگزار كند و نسبت به هر اتفاقی آن پاسخگو باشد.

وی افزود: همچنین وزارت بهداشت تعهد كرده وظایف خود را در ارتباط با امتحان قبلی انجام دهد.

رییس سازمان نظام پزشكی همچنین خاطر نشان كرد: قطعا براساس قانون با متقلبین آزمون دستیاری قبلی برخورد خواهد شد.

دكتر صدر در پایان همچنین افزود: علیرغم افزایش ظرفیت پذیرش آزمون دستیاری امسال، قطعا حق داوطلبان آزمون دوره قبلی تضعیف شده كه این مساله باید طبق قانون پیگیری شود.

انتهای پیام

کد خبر: 8402-05568

 

پسرک

نوشته شده در چهارشنبه 14 اردیبهشت 1384 و ساعت 03:05 ق.ظ توسط : دستیاران
ویرایش شده در - و ساعت -